David Novotný: Nikdo z nás neví, kdy bude potřebovat pomoc od druhých

S pořadatelem Muže roku a mnoha charitativních akcí Davidem Novotným (na úvodním snímku s Anetou Vignerovou a Annou Julií Slováčkovou) jsme si povídali nejen o jubilejním 20. ročníku soutěže, ale také o charitě a jeho pracovních i soukromých plánech.

 

Právě probíhá jubilejní 20. ročník soutěže Muž roku. Jaký byl před lety ten první a jak vůbec nápad na soutěž krásy pro muže vznikl?

Bylo mi osmnáct let a v tu chvíli bylo hodně soutěží dámské krásy a já jsem si říkal, že dámy, ale nejen dámy, by se rády podívaly na hezké muže. První ročník byl pro mě velmi obtížný, protože jsem si připadal spíše jako „úchyl“: Když jsem viděl hezkého muže, oslovil jsem ho, zda by se nechtěl přihlásit na Muže roku. Bylo to spíše regionální, ale povedlo se to. A v současné době se hlásí stovky pánů, vlastním licence na mezinárodní soutěže, takže je to moc fajn, ale jsou to roky dřiny a usilovné práce.

 

V srpnu proběhne finále Muže roku 2019 v Náchodě. Na jakou jeho část se ty osobně nejvíce těšíš?

David Novotný s Dagmar Patrasovou a finalisty Muže roku

Rád bych pozval všech devatenáct vítězů na finále, tak to se velmi těším, že bych rád viděl vítěze jednotlivých ročníků. Bude to takové ohlédnutí za těch devatenáct let. A také se těším na všechny účinkující, protože je to vždy příjemné setkání.

 

Aktuálně se tvé jméno objevuje v médiích především v souvislosti právě s Mužem roku, ale jsi známý jako pořadatel mnoha další akcí. Je nějaká, na kterou vzpomínáš obzvláště rád?

Rád mám každou, protože každá akce je jiná. Ale měl jsem velmi rád Večer pro dobrou věc v divadle v Jaroměři, letos oslavil již dvacáté výročí, a také rád mám vánoční koncerty v době adventu.

 

Dokážeš říct, která z nespočetných akcí, které jsi organizoval nebo se na nich podílel, byla to úplně nejnáročnější? A když se ohlédneš zpět, můžeš říci, že všechna ta práce a starosti přesto stály za to?

Tak nejnáročnější byl Muž roku, když přijela do České republiky oficiální dvojnice královny Alžběty, to bylo pro mě fakt nejnáročnější období, jsem za to velmi rád, že se mi to povedlo. Bylo to hodně náročné, organizovat ochranky, zabezpečit její šperky, zajistit vše od ubytování po jídelníčky. Také vše muselo být podle protokolu, takže to nebyla žádná legrace. Ale jsem hrdý na sebe i na celý tým, že se to povedlo.

 

Získal jsi mnoho ocenění za svou charitativní činnost, pomáhat druhým je pro tebe zřejmě přirozeností. Co je podle tebe hlavním důvodem toho, že se mnoho z nás zdráhá nabídnout někomu pomocnou ruku?

David Novotný s finalisty Muže roku 2019

Já myslím, že nikdo z nás neví, kdy bude potřebovat pomoc od druhých. Což se také ukázalo při tragickém skoku Martina Zacha, který jeden den je v září reflektorů a druhý den bojoval o život. Velmi si ho vážím a smekám před ním, jak to vše zvládá. Jestli někdo se zdráhá, tak třeba se bojí, nebo neví, co má dělat. Ale myslím, že bychom měli pomáhat, a je to opravdu nutné.

 

Charitou se zabýváš už opravdu dlouho, tak jistě vnímáš vývoj ve společnosti v této oblasti. Máš dojem, že se lidé stávají stále lhostejnějšími jeden k druhému? Nebo jsi třeba naopak zaznamenal v poslední době nějaké pozitivní změny?

Já myslím, že si lidé pomáhají, zvláště při velkých neštěstích si myslím, že jako národ se semkneme a chceme pomáhat. Samozřejmě, že se najdou lidi, když někdo spadne a vidí to, tak se raději vyhnou, aby s tím neměli starosti.

 

Aktuálně tě asi plně zaměstnává Muž roku. Co tě ještě v souvislosti se soutěží čeká po jejím finále a dopřeješ si pak nějakou pořádnou dovolenou?

Tak hned po finále musím začít velmi aktivně chystat vyhlášení Nej sestřičky, což je poděkování zdravotním sestřičkám za jejich náročnou a obětavou práci. Finále bude 5. října v Náchodě. A je to moc pěkná akce, kterou si sestřičky velmi užívají. Ale v září se chystám na týden na dovolenou a to do Jordánska, tak se velmi těším, bude to má první návštěva.

Letošní finalistky Batist Nej sestřička, ministr Zdravotnictví Mgr. Adam Vojtěch a David Novotný

Na čem budeš pracovat dál? Chystáš třeba něco úplně nového?

Tak hlavně na akci Nej sestřička, ale už nyní plánuji sedm vánočních koncertů na východě Čech a také od konce září máme akce Trapas nepřežiju s Míšou Dolinovou a Láďou Ondřejem z Ordinace v růžové zahradě. Hostují tam Nelly Řehořová a Anička Slováčková. Je to pořad o etiketě a slušném chování pro druhý stupeň základních škol a je to velmi příjemný pořad pro studenty formou divadelního představení.

David Novotný s Marcelou Březinovou a Dagmar Patrasovou
David Novotný se Zuzanou Bubílkovou a Dagmar Patrasovou
Finalisté Muže roku 2019

Mohlo by se vám líbit

Verbální odrazení. Žena dává muži důrazně najevo, aby ji nechal být.

Boj bez boje: Verbální odrazení v sebeobraně

Jak jsme si už řekli v textu Boj bez boje: Útěk v sebeobraně, v situaci, která hrozí fyzickým střetem, je prakticky vždy lepší se boji vyhnout. Kromě útěku zde můžeme použít také další „stupeň síly„: Verbální odrazení. Verbální odrazení Když jsme se nebezpečí nevyhnuli, ani před ním neutekli (ať už proto, že to nebylo možné, nebo z jiného důvodu), můžeme se agresora pokusit verbálně odradit. Jakým způsobem, to záleží na situaci – zejména na typu útočníka, […]

Tragický skon chlapečka ve slumu Kibera. Pomůžete jeho rodině?

4. dubna byl ve slumu Kibera v Nairobi uložen ke svému poslednímu odpočinku malý chlapec. Pro malého Aviho Nardiu Jumu to byl konec jeho tragické, krátké životní pouti. Ne tak pro jeho rodinu. Jeho otec, Salim Oboch, stále dluží značnou částku nemocnici. Obzvláště značnou pro někoho, kdo bojuje s tvrdými životními podmínkami největšího městského slumu v Africe.   Salim pomáhá dětem ve slumu Kibera… Salim pracuje ve slumu Kibera pro SHOFCO (Shining Hope for Communities), […]

Například paní Michaela se po několikaletém pobytu v ústavu přestěhovala na Slapy do tehdy nově zrekonstruovaného objektu bývalé fary, kde jsou poskytovány služby těm, kteří vzhledem ke svému postižení potřebují vyšší míru podpory. Po čtyřech letech se stala první obyvatelkou nově postaveného domu Na Vyhlídce, kde žijí samostatnější klienti, kterým stačí jen omezená přítomnost a pomoc asistentů. Denně navštěvovala sociálně terapeutickou dílnu Slapy. Paní Michaela nyní žije v rámci Podpory samostatného bydlení v Mníšku pod Brdy sama. Terénní služba Portusu jí pomáhá, aby mohla samostatně žít ve svém bytě, což se jí daří už od roku 2017, přestože předtím většinu života žila v různých ústavech. Paní Michaela byla první, kdo se k tomuto kroku odvážně rozhodl, a stala se tak inspirací pro další. S podporou asistentů si sama nakupuje, vaří, uklízí, jezdí na výlety, chodí do práce. Zkrátka žije normální život.

Chodník slávy: Zapište se do životů lidí s mentálním handicapem

Nezisková organizace Portus Praha, z.ú. představila novou iniciativu rámci celostátní benefiční sbírkové a osvětové kampaně AKCE CIHLA. Projekt Chodník slávy nabízí všem, kdo chtějí podpořit lidi potýkající se s mentálním znevýhodněním, unikátní možnost zapsat se pozitivně do jejich životů. A současně získat trvalou připomínkou svého přispění v podobě „chodníku slávy“ v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce (obec Slapy). Z výtěžku akce bude financována potřebná kompletní renovace chráněného bydlení Na Vyhlídce, kde žijí klienti, kteří s […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.