POZVÁNKA: Sebeobrana na zemi – víkendový seminář

Sebeobrana na zemi

Ať si to jsme ochotni připustit, nebo ne, každému z nás hrozí, že se staneme obětí napadení. A ať už k tomu skutečně někdy dojde, nebo ne (samozřejmě doufáme ve druhou možnost), rozhodně nikomu z nás neuškodí se preventivně na takovou situaci připravit. Jak? Tak například osvojením si nějakých základních sebeobranných dovedností. To můžete třeba na víkendovém semináři Ground Fight Defense (pořádá Sebeobrana Praha) na který vás s přesvědčeným doporučením zveme.

foto: Sebeobrana Praha

Sebeobrana je důležitá, o tom není pochyb. Sebeobranné akce zahrnují nepřeberné množství situací, ke kterým může dojít. Bylo by naivní myslet si, že se na všechny situace dá stoprocentně připravit, a zajistit si tak nedotknutelnou bezpečnost. Zároveň je však pravda, že správná příprava může výrazně zmírnit následky napadení (nebo je případně úplně eliminovat) a to i po relativně krátkém tréninku.

 

Poraďte si na zemi

Při sebeobranné akci se může stát de facto cokoliv. Některé situace jsou snadno čitelné, a i laik tuší, jak si v nich poradit. Řešení určitých situací však tak jasné není a obyčejné „přirozené“ chování může i jinak snadno řešitelnou věc vyhrotit. K takovým situacím dochází například tehdy, ocitne-li se člověk na zemi.

Spadnout na zem se dá z mnoha příčin. Je to například kvůli uklouznutí při pokusu o úder nebo zakopnutí o překážku na zemi. Možná také úspěšným útočníkovým porazem. Zejména v některých případech je dostat svou oběť na zem přímým záměrem útočníka. Naznačujeme zde samozřejmě jeden z nejzávaznějších, ale bohužel ne neřídkých, typů napadení – pokus o znásilnění.

foto: Sebeobrana Praha

Obránce se po pádu na zem automaticky dostává do velmi nevýhodné pozice, už jen kvůli většímu kontaktu s podložkou. Na zemi může být mnoho nebezpečných předmětů, jako jsou střepy, kameny nebo třeba obrubník… Snadno tak dojde ke zranění. Ale především, když ležíte na zemi, vaše možnosti pohybu jsou omezené a útěk do bezpečí je momentálně dosti vzdálenou eventualitou. Tato situace se zdá pro obránce nevýhodnou a také nevýhodná je. Při dobré připravenosti však nemusí být neřešitelná. Primárně se snažíme na zem nedostat, ale této situaci se nelze spolehlivě vyhnout.

 

Sebeobrana na zemi

Na zemi boj nabírá zcela jiný charakter. Sebeobrana na zemi, je samostatná (a rozsáhlá) disciplína, které je třeba věnovat v rámci tréninku dostatečnou pozornost, právě kvůli velké pravděpodobnosti pádu. Zabývá se trénovatelnými vzory pohybu, kterými může obránce nevýhodnou situaci kompenzovat, případně ji ještě obrátit ve svůj prospěch. Ruce se dají využít minimálně a z nohou se stává hlavní obranně-útočný prostředek. Repertoár prvků je čerpán ze sportů, jako jsou brazilské jiu-jitsu nebo grappling, přičemž se techniky pro požadavky sebeobrany vhodně upravují.

foto: Sebeobrana Praha

V rámci semináře Ground Fight Defense se naučíte základním principům pohybu na zemi nezbytného v sebeobraně. Pohyb je založen na upravování pozice vzhledem k útočníkovi bez pomoci rukou. To vše tak, aby se neustále vytvářela dobrá strategická pozice k protiútoku. Naučíte se, jak se efektivně krýt a jak opětovat útok. Jak soupeře případně srazit na zem, a vytvořit tak prostor k útěku. Všechny dovednosti si ověříte na řízených sparinzích s partnerem.

Kurz je veden instruktorem s praxí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, mnohaletou praxí ve výuce sebeobrany, trenérskou licencí karate třídy A a rovněž 5letou praxí se závodním brazilským jiu-jitsu.

 

– Adam Zdobinský, Helena Šebestová


Sebeobrana na zemi – víkendový seminář

GROUND FIGHT DEFENSE

  • 24. 11. 2019, 15:00 – 18:00
  • UK FTVS, José Martího 31, Praha 6
  • 650,- Kč

Přihlášení prostřednictvím formuláře na webových stránkách Sebeobrana Praha.


Podívejte se na sestřih z loňského semináře GROUND FIGHT DEFENSE na Instagramu Sebeobrany Praha:


Organizaci Sebeobrana Praha už znáte například z naší reportáže z akce Modelovky VIP+PRESS – sebeobrana a první pomoc. Sebeobrana Praha nabízí výuku sebeobrany v pravidelných kurzech na různých úrovních. Všechny probíhají pod vedením zkušených profesionálů, lektorů působících na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Koncept sebeobrany v podání této organizace vychází z mnohaletých zkušeností hlavních instruktorů s velkým množstvím bojových sportů a je založený na výběru těch nejjednodušších, maximálně účinných technik.

Hlavní instruktoři Sebeobrany Praha také o sebeobraně napsali knihu:

 

Mohlo by se vám líbit

VIDEO: Se spisovatelkou Kristýnou Freiovou (nejen) o nesmrtelnosti a svobodě…

Spisovatelka Kristýna Freiová – Video rozhovor S českou spisovatelkou Kristýnou Freiovou jsme si povídali mimo jiné o nesmrtelnosti a svobodě, jejích dvou knihách a o tom, na čem právě pracuje. Galilejec – Freiová Kristýna lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >> Nesmrtelný hrabě – Kristýna Freiová […]

VIDEO: Se Slávkem Bourou o magii, životě a tak vůbec…

Moderátor Slávek Boura nám prozradil, na čem právě pracuje, jak se snaží porozumět dnešní době a mnoho dalšího. Podívejte se na video-rozhovor. Nedamovský poltergeist lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >> Naháči – Boura Slávek lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč […]

Jak oslavíte Mezinárodní den dětí?

Jako každým rokem, i letos 1. června oslavíme Mezinárodní den dětí. Víte, kdy vznikl a co je vlastně jeho smyslem? A už jste si naplánovali, jak svým potomkům jejich den zpříjemníte?   Trocha historie Prvním iniciátorem založení dne oslavujícího děti byl turecký ochránce národních práv Mustafa Kemal, který se v souvislosti s Tureckou válkou za […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..