Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s. je jediné svého druhu v České republice. Nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem umožňuje absolvovat intenzivní sociálně-rehabilitační kurzy, navštěvovat sociálně-terapeutické dílny a získat pracovní rehabilitaci s navazující rekvalifikací a následným pracovním uplatněním. O tom, jak Středisko pro nevidomé Dědina pomáhá zrakově postiženým naučit se žít a pracovat dle vlastní volby, a dosáhnout tak samostatného a plnohodnotného života, jsme si povídali s jeho ředitelkou Bc. Naděždou Modráčkovou.
Jak dlouho středisko Dědina funguje?
Středisko bylo slavnostně otevřeno 15. září 1994. První klienti nastoupili 1. března 1995. Letos jsme společně s klienty, zaměstnanci současnými i bývalými, správní a dozorčí radou, sponzory a dárci oslavili 25. výročí.
Jakým způsobem se k vám klienti dostávají a jak se o vás vůbec mohou dozvědět?
Při vyhledávání klientů pro programy sociální rehabilitace spolupracuje středisko především se zdravotnickými zařízeními, sociálními referáty úřadů práce, školami a dalšími institucemi. Nemalou měrou se podílí i organizace zřízené naším zřizovatelem SONS z.s : Tyfloservis, Tyflocentra, Oblastní odbočky.
Jaké jsou podmínky přijetí klienta?
Občan se zrakovým postižením nebo v kombinaci zrakové a jiné postižení. Věková hranice v sociální rehabilitaci je 16 až 80 let, sociálně terapeutické dílny 19 až 64 let.
Jakou rekvalifikaci mohou klienti získat?
Nabízíme: Ruční tkadlec/ tkadlena, Pomocné práce v keramické dílně, Pomocné práce v tkalcovské dílně, Pracovník v kartonážní výrobě, Základy obsluhy PC, Nevidomý a slabozraký masér ve zdravotnictví.
S jakými největšími problémy se jako ředitelka střediska střetáváte?
Především se setkáváme s narůstající administrativou a nedostatkem financí na neprovozní investiční účely.
Co vám ve vaší práci dělá největší radost, co je vaším „hnacím motorem“?
Největší radostí je samostatný klient, který žije a pracuje podle svých představ. Hnacím motorem asi zpětná vazba od spokojeného klienta. Milá setkávání s bývalými klienty a rekvalifikanty.
Pomáháte zrakově postiženým naučit se žít a pracovat dle své vlastní volby, dosáhnout samostatného a plnohodnotného života. Co je podle vás hlavním předpokladem úspěchu?
Hlavním předpokladem je motivovaný klient, který chce dosáhnout svého cíle. Další je profesionální a lidský kolektiv, který Dědina má. Spolupracující rodina.
Pracujete s lidmi, kteří ztratili zrak v průběhu života. Jakou roli hraje v možnosti sociální rehabilitace a rekvalifikace věk klienta?
Věk klienta nerozhoduje, rozhoduje motivace a spolupráce klienta, také zdravotní stav.
Jakým způsobem získáváte finanční prostředky na provoz střediska?
Největší část finančních prostředků na provoz střediska získáváme z dotací a grantů. Vzhledem k tomu, že máme působnost pro Hlavní město Prahu a Středočeský kraj tak od nich. Dále Městská část Prahy 6, kde poskytujeme naši službu.
Finanční prostředky na neprovozní účely (nové vybavení, malování budovy, údržba zahrady…) většinou od dlouhodobých dárců např. Lions Club Praha – Orel, Letiště Praha, ŘLP Praha a drobní i neznámí dárci.
Jak mohou případní zájemci středisko Dědina podpořit? Využíváte třeba práce dobrovolníků?
Vzhledem k novému zákonu o dobrovolnictví naše středisko dobrovolníky nevyužívá. Klienti využívají dobrovolníky na doprovody, které nabízí Okamžik z.s. V rámci dobrovolnických dnů v organizacích využíváme jejich zaměstnance například: pravidelně práce v naší cvičné zahradě, úprava zeleně v zahradě, nátěry topení v budově, výmalba budovy a další.
Podpořit středisko mohou zájemci případným darem, nebo koupí našich výrobků z našich terapeutických dílen. Pořádáme vánoční a velikonoční prodeje, po předchozí domluvě je možnost si zakoupit výrobky kdykoliv.