Potřebná péče pro lidi s těžším postižením

V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP).

Proč DOZP

Na Slapech disponujeme dvěma objekty s různým typem asistence (24hodinová a 10hodinová). Důraz vždy klademe na individuální přístup a na maximální možnou samostatnost a soběstačnost klientů, proto je klientům k dispozici řada návazných edukačních i pracovních programů. Současně velmi podporujeme rozvoj terénních služeb a klienti, kteří jsou schopni bydlet ve svém bytě za podpory pouze terénního asistenta, se již lépe aklimatizovali, a uvolnili tak kapacitu v našich chráněných bydleních.

Tím se nám zcela proměnila klientela především v Chráněném bydlení Fara s 24 hodinovou asistenční službou a o tento typ služby je nyní velký zájem. V současné době stále více narážíme na problém, že naši klienti vlivem věku nebo vyšší závažnosti svého postižení potřebují intenzivnější péči. Nejčastěji to bývá v důsledku zhoršení zdravotního stavu nebo vzhledem k časté kombinaci mentálního postižení s poruchami autistického spektra (více než 40 % lidí s mentální handicapem). V lokalitě Středočeského kraje Praha-Západ vhodné zařízení komunitního typu pro lidi s těžším postižení dosud chybělo.

Výzvy transformace

Tento typ klientů vyžaduje již větší péči a jsou zde nové nároky na větší personální nasazení, zvýšené provozní náklady a také potřeba většího zapojení externích služeb zdravotnických. V současné době již komunikujeme s krajem o zvýšené finanční podpoře pro tyto klienty a od roku 2024 máme zažádáno o transformaci služby na DOZP, kde je již větší finanční podpora.

Do té doby byly náklady ke zvládnutí zvýšených nároků klientů dofinancovány z Humanitárního fondu a Sociálního fondu regionu Brdy-Vltava.  Finanční podporu se snažíme získat také od individuálních dárců, a to především pomocí dárcovského webu Mentální obohacení (www.mentalniobohaceni.cz), kde mohou lidé přispívat na konkrétní projekty sociálních služeb. Jedním z těchto projektů aktuálně je právě Potřebná péče pro lidi s těžším postižením. Vzhledem k tomu, že je péče o klienty s těžší formou postižení skutečně nákladná, každý sponzor nebo dobrovolník je vítán s otevřenou náručí.

Co je potřeba

Kromě nových nároků na větší personální nasazení a s tím souvisejících zvýšených provozních nákladů (nejen mzdových, ale i dalších, například na pohonné hmoty či energie) potřebujeme klientům s náročnějšími potřebami zajistit externí zdravotnické služby, jako je ergoterapie, kanisterapie, hipoterapie či odborná podpora pro klienty s PAS. Zajistit je třeba také odborná školení pro asistenty.

Nová služba bude vhodně naplňovat potřeby stárnoucích klientů a klientů s těžším postižením. I oni si zaslouží maximální možnou kvalitu života. Věříme, že všechny výzvy s pomocí dobrovolníků, individuálních dárců a institucí zvládneme a transformací Chráněného bydlení Fara na DOZP zajistíme mnoha lidem s těžším mentálním postižením takovou péči, jakou potřebují a zaslouží si.

(Portus Praha, z.ú.)

Mohlo by se vám líbit

Verbální odrazení. Žena dává muži důrazně najevo, aby ji nechal být.

Boj bez boje: Verbální odrazení v sebeobraně

Jak jsme si už řekli v textu Boj bez boje: Útěk v sebeobraně, v situaci, která hrozí fyzickým střetem, je prakticky vždy lepší se boji vyhnout. Kromě útěku zde můžeme použít také další „stupeň síly„: Verbální odrazení. Verbální odrazení Když jsme se nebezpečí nevyhnuli, ani před ním neutekli (ať už proto, že to nebylo možné, nebo z jiného důvodu), můžeme se agresora pokusit verbálně odradit. Jakým způsobem, to záleží na situaci – zejména na typu útočníka, […]

Eva Matějovská: „Zvládnout se dá všechno, obzvlášť když vás to baví.“

Eva Matějovská – rozhovor S mladou zpěvačkou jsme si povídali nejen o její pěvecké kariéře, ale také o hereckých zkušenostech, charitativní činnosti a studiu, které je pro ni v současné době prioritou. Eva Matějovská toho ale stíhá opravdu hodně…   Ve svých 19 letech máš za sebou již 7letou pěveckou kariéru. Už ve 12 letech jsi natočila první singl a zabodovala v Českém slavíkovi. Jak to ovlivnilo tvé dospívání? Dostala jsem se dřív do kontaktu se […]

DOPORUČUJEME: Kurzy sebeobrany

V našem květnovém článku Jak si vybrat kurz sebeobrany jsme vám radili, na co si dávat pozor při rozhodování od koho se necháte učit, jak se bránit. Dnes vám přinášíme tip na kurzy sebeobrany od organizace, kterou považujeme za profesionální a spolehlivou. Vyzkoušeli jsme za vás. Od září otevírá Sebeobrana Praha hned tři nové kurzy sebeobrany. Vybrat si můžete ze smíšeného začátečnického kurzu, kurzu výhradě pro ženy a, pokud se již cítíte být v sebeobraně […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.