Fáze sebeobrany a kódy uvědomění

Fáze sebeobrany, kódy uvědomění a stupně síly jsou koncepty, které se objevují v různých dílčích textech mého skromného úsilí o vytvoření komplexního souborů textů o sebeobraně. Tento článek je vysvětlujícím úvodem k nim. Ambiciózním cílem je vytvořit postupně co nejpřehlednější zpracování tohoto tématu, které by přispělo ke snazší orientaci v situacích hrozících fyzickým střetem, jejich vyhodnocování a volbě vhodné obranné strategie. Je to zatím „v plenkách“, tak buďte prosím shovívaví…

Kódy uvědomění

Geoff Thompson představil systém kódů uvědomění (Colour Codes of Awareness), založený na konceptu střeleckého instruktora Jeffa Coopera pro usnadnění rozpoznávání a vyhodnocování hrozeb a následnému vyhnutí se jim. Tyto kódy jsou měřítkem vzrůstající hrozby. Myšlenkou za nimi je především podpora situačního uvědomění a co nejvčasnějšího a nejvhodnějšího řešení hrozeb.

Geoff Thompson pracoval mimo jiné jako instruktor bojových umění a vyhazovač v nočním klubu, než se vydal na spisovatelskou dráhu. Mezi jeho úspěšné tituly patří například následující: Dead or Alive: The Choice Is Yours – The Definitive Self-protection Handbook, The Art of Fighting without Fighting – Techniques in Personal Threat Evasion nebo Fear – the Friend of Exceptional People.

Fáze sebeobrany a stupně síly

Thompsonovy kódy uvědomění jsem ve svém úsilí o jisté zpřehlednění tématu sebeobrany zkombinovala s vlastní (lehce svévolnou, autorovi se tímto omlouvám) interpretací konceptu stupňů síly z pera Roryho Millera a fázemi sebeobrany (sestavenými kombinací přístupu různých autorů k členění vývoje ohrožujících situací).

Rory Miller je bývalý seržant vězeňské zásahové jednotky CERT, instruktor sebeobrany a autor celé řady publikací a kurzů věnujících se tématu krizového rozhodování či policejních defenzivních taktik. Jeho kniha Meditations on violence. A comparison of Martial Arts Training & Real World Violence vyšla i v českém jazyce (Realita násilí: K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě). Mezi jeho další tituly patří také Scaling Force: Dynamic Decision-Making Under Threat of Violence (vyšlo v ČJ jako Přiměřená sebeobrana: Efektivní rozhodování v násilné situaci, spoluautor: Lawrence Kane). Za zmínku stojí i kniha Komunikace v konfliktu, kterou zpracoval v češtině ve spolupráci s R. Millerem Jan Kadlec. Ten mimo jiné působí na Policejní akademii v Praze, absolvoval kurz psychologie a je instruktorem sebeobrany s mezinárodní certifikací.

FÁZE SEBEOBRANY

1) Fáze “nula”

Klíčový aspekt: Budování připravenosti

Fáze naprostého bezpečí. (Můžeme diskutovat, zda – budeme-li možnosti vzniku nějakého rizika posuzovat velmi důsledně – vůbec existuje.)

Tato fáze je ideální pro rozvoj znalostí a dovedností, které zvýší naše bezpečí v dlouhodobém horizontu. Například absolvování kurzu sebeobrany, informování se o rizicích, provádění preventivních bezpečnostních opatření (jako pořízení sebeobranných prostředků a seznámení se s tím, jak je správně používat) atp.

2) Fáze Vyvarování

Klíčové aspekty: sebeprezentace, situační uvědomění, vyhodnocení situace

V této fázi jde v zásadě o to, jak se vůbec nestát potenciálním cílem útoku, případně, pokud si nás přeci jen někdo předběžně „vyhlídne“, jak ho rychle přesvědčit, že nejsme vhodnou obětí. Aniž by mezi námi došlo ke kontaktu. Jedná se tedy o situace, kdy už je kromě vás „ve hře“ další osoba (či osoby).

3) Fáze Boje bez boje

Klíčové aspekty: volba vhodné taktiky a provedení

V této fázi sebeobrany dochází k setkání s potenciálním útočníkem, a to setkání takovému, které vedlo k vašemu vyhodnocení, že jste v ohrožení. Musíte tedy řešit bezprostřední hrozby vůči své bezpečnosti. V této fázi se lze vyhnout fyzickému střetu použitím následujících stupňů síly: útěk, verbální odrazení.

4) Fáze Boje

Klíčový aspekt: důsledné provedení

Fyzická sebeobrana.

5) Fáze Po boji

Klíčové aspekty: ústup do bezpečí a dále dle situace

Bezpečný odchod, právní aspekty sebeobrany, možné psychologické a sociální důsledky.

PŘEHLED A DEFINICE

Fáze sebeobrany, kódy uvědomění, stupně síly

Mohlo by se vám líbit

Sebeobrana: Co ne/stojí za to bojovat (VIDEO)

Jak jsem psala v článku SEBEOBRANA: PREVENCE VS. VICTIM BLAMING, rozhodnutí o tom, jaká rizika bude podstupovat, je na každém. Nikdo nemá právo říkat vám například, že pokud vás někdo přepadne a něco po vás chce, máte mu to v každém případě dát. I když – pokud jde jen o váš majetek (ano, „jen“), občas to asi přeci jen v určité zkratce řeknu. Jako radu. Ne jako závazný pokyn. Stále platí, že rozhodnutí je na […]

Boj v sebeobraně II: Základní pravidla boje

V textu Boj v sebeobraně I: Co vstupuje do hry jsme si probrali rozhodující faktory, které vstupují do boje v sebeobraně. Teď se podíváme na základní pravidla boje. Pokud si klepete na čelo a říkáte si: „Co to mele? V pouliční bitce žádná pravidla nejsou!“, nemýlíte se. Čtěte dál a pochopíte, co tím myslím. Základní pravidla boje v sebeobraně Nejsou žádná pravidla Věřit, že se můžu ubránit Povolit si opravdu účinně se bránit (Povolení a […]

Jak pracovat se strachem

Strach je dobrý rádce, ale zlý pán. Může nám škodit, když mu podlehneme, ale také nám může být velmi nápomocný, když mu ve vhodných chvílích nasloucháme. Jak ale vědět, kdy se strachem bojovat, a kdy přijmout jeho varování? A jak zabránit tomu, aby nás paralyzoval? Na to jsem se pokusila zaměřit v následujícím textu. Protože je tenhle článek docela dlouhý, shrneme si závěry z něj hned na začátku ve stručných bodech. Pokud jim chcete lépe […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.