Fáze sebeobrany a kódy uvědomění

Fáze sebeobrany, kódy uvědomění a stupně síly jsou koncepty, které se objevují v různých dílčích textech mého skromného úsilí o vytvoření komplexního souborů textů o sebeobraně. Tento článek je vysvětlujícím úvodem k nim. Ambiciózním cílem je vytvořit postupně co nejpřehlednější zpracování tohoto tématu, které by přispělo ke snazší orientaci v situacích hrozících fyzickým střetem, jejich vyhodnocování a volbě vhodné obranné strategie. Je to zatím “v plenkách”, tak buďte prosím shovívaví…

Kódy uvědomění

Geoff Thompson představil systém kódů uvědomění (Colour Codes of Awareness), založený na konceptu střeleckého instruktora Jeffa Coopera pro usnadnění rozpoznávání a vyhodnocování hrozeb a následnému vyhnutí se jim. Tyto kódy jsou měřítkem vzrůstající hrozby. Myšlenkou za nimi je především podpora situačního uvědomění a co nejvčasnějšího a nejvhodnějšího řešení hrozeb.

Geoff Thompson pracoval mimo jiné jako instruktor bojových umění a vyhazovač v nočním klubu, než se vydal na spisovatelskou dráhu. Mezi jeho úspěšné tituly patří například následující: Dead or Alive: The Choice Is Yours – The Definitive Self-protection Handbook, The Art of Fighting without Fighting – Techniques in Personal Threat Evasion nebo Fear – the Friend of Exceptional People.

Fáze sebeobrany a stupně síly

Thompsonovy kódy uvědomění jsem ve svém úsilí o jisté zpřehlednění tématu sebeobrany zkombinovala s vlastní (lehce svévolnou, autorovi se tímto omlouvám) interpretací konceptu stupňů síly z pera Roryho Millera a fázemi sebeobrany (sestavenými kombinací přístupu různých autorů k členění vývoje ohrožujících situací).

Rory Miller je bývalý seržant vězeňské zásahové jednotky CERT, instruktor sebeobrany a autor celé řady publikací a kurzů věnujících se tématu krizového rozhodování či policejních defenzivních taktik. Jeho kniha Meditations on violence. A comparison of Martial Arts Training & Real World Violence vyšla i v českém jazyce (Realita násilí: K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě). Mezi jeho další tituly patří také Scaling Force: Dynamic Decision-Making Under Threat of Violence (vyšlo v ČJ jako Přiměřená sebeobrana: Efektivní rozhodování v násilné situaci, spoluautor: Lawrence Kane). Za zmínku stojí i kniha Komunikace v konfliktu, kterou zpracoval v češtině ve spolupráci s R. Millerem Jan Kadlec. Ten mimo jiné působí na Policejní akademii v Praze, absolvoval kurz psychologie a je instruktorem sebeobrany s mezinárodní certifikací.

PŘEHLED A DEFINICE

Fáze sebeobrany, kódy uvědomění, stupně síly

Mohlo by se vám líbit

Sebeobrana: Co ne/stojí za to bojovat (VIDEO)

Jak jsem psala v článku SEBEOBRANA: PREVENCE VS. VICTIM BLAMING, rozhodnutí o tom, jaká rizika bude podstupovat, je na každém. Nikdo nemá právo říkat vám například, že pokud vás někdo přepadne a něco po vás chce, máte mu to v každém případě dát. I když – pokud jde jen o váš majetek (ano, “jen”), občas […]

Muž stojící za ženou

Prevence v sebeobraně: Vyhodnocení situace

Vyhodnocení situace a volba obranné strategie může být fáze, kterou si ani neuvědomíte. Jindy se rozhodujete vědomě a je to těžký úkol. Každopádně můžete chybovat. A v extrémních případech má taková chyba i fatální následky. Jak jsme si konstatovali už v textu PREVENCE V SEBEOBRANĚ: VYVAROVÁNÍ, někdy máte na vyhodnocování situace minuty, jindy vteřiny, a velmi […]

Sebeobrana: O hrozbě musíte vědět. Včas. (VIDEO)

SEBEOBRANA „Běžný občan může většinu nebezpečných situací včas rozpoznat a vyhnout se jim prostě tím, že si bude dávat pozor. (…) jen ve dvou, třech, maximálně čtyřech případech ze sta budete muset skutečně bojovat. S dobrým situačním uvědoměním se za celý život nemusíte ke stovce takových situací ani přiblížit.“ (Rory Miller) Když ze sebe přiměřenou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..