Barbora Wainerová je od roku 2012 matkou na plný úvazek. Má tři děti a vzhledem ke zvýšeným potřebám na péči o prostřední dcerku hledala cestu, co dělat a jak být “svým pánem”. A tak se rozhodla pro trénování, mimo jiné také jiných maminek, které jen obtížně hledají čas, aby se mohly věnovat samy sobě. Trenérský kurz má z Fitpraha a od listopadu 2018 se věnuje Heroes Gym. A právě o této neobyčejné tělocvičně jsme si spolu povídaly.
Jak vznikl nápad založit Heroes Gym a co bylo na realizaci projektu nejnáročnější?
K Heroes Gym jsem se dostala vlastně úplnou náhodou. Nejdřív jsem chodila jen cvičit se snahou dostat se po dětech zpět do kondice. A pak souhrou životních běhů jsem se dostala až k tomu, že je Heroes Gym teď můj a dál se snažíme nabízet kvalitní služby a rozšiřovat jejich spektrum.
Čím se Heroes Gym liší od běžných posiloven?
Asi tím, že na rozdíl od velkých fitek to u nás není ale ani trochu anonymní. Známe každého člověka, který k nám chodí, a každý nový člen přichází do přátelské Heroes komunity, která za chvíli pohltí skoro každého. U nás to nějak není jen o cvičení, sprše a domů, ale je zvykem si i po tréninku posedět s hrnkem kafe a popovídat o životě.
Nabízíte speciální kruhové tréninky pro maminky a je o ně velký zájem. Čím si to vysvětlujete?
Je to proto, že spousta maminek je aktivních a ať už dřív sportovaly nebo jen potřebují pomoct s poporodními kily a formou, nemají prakticky kam jít. Pokud si tedy potřebují vzít děťátko s sebou. Já sama jsem chodívala cvičit v 7 ráno, protože to byl jediný čas, kdy jsem věděla, že bude manžel doma a pohlídá. Spousta žen ale ani tuto hlídací možnost nemá. Tak jsem začala s tréninky pro maminky s tím, že uvidíme, jak to půjde. A ono to jde. Trénujeme už každé všední dopoledne a nově se zaměřujeme i na maminky těsně po porodu, respektive po šestinedělí.
V čem se liší vaše programy GrandHEROES a Men’s Transformation a pro koho jsou určené?
GrandHEROES jsou tréninky vedené jako zdravotní. Bereme ohled na omezení jak z hlediska věku, tak třeba i z aktuálních zdravotních neduhů. Jsou to vlastně takové light kruháče, kde procvičíme celé tělo, posilujeme, protahujeme, ale už nemají takové tempo jako standardní trénink. A program Men´s Transformation je zas chloubou našeho trenéra Honzy Strelce, který vytvořil super koncept silových tréninků pro chlapy. Ve výsledku je to přesně mezi skupinovým tréninkem a tréninkem s osobním trenérem. Máme zde omezený počet klientů (max 10), které si vždy trenér rozdělí do dvojic podle vstupních pohovorů, mobility, tělesné zdatnosti a cílů. V tréninku poté trenér vždy kontroluje každého v technice provedení cviků a radí se i co se stravování a ostatních věcí týče (doplňky, vhodné volnočasové aktivity atd…).
Samozřejmě každého nemusí třeba naplňovat zvolená tréninková jednotka trenéra, což my chápeme a trenér nikdy nemá problém změnit jednotku i v průběhu cvičení. Cvičení musí bavit, aby mělo ten správný efekt. Každá tato dvojice poté (popřípadě více dvojic pokud se shodují) dostane na první dva měsíce takový tréninkový plán, aby co nejdříve došlo k aktivaci, mobilitě, nápravě dysbalancí a korespondovalo to s jejich cíli. Někteří chtějí hubnout, někteří mají problémy se zády, kyčlemi, kotníky a jiní zase chtějí přibrat něco na svalech. Je tedy logické, že každý musí jít trochu jinou cestou a to jim u Nás v programu Men’s Transformation splníme. Pokud pokračují dále, dostanou na další cyklus jiný tréninkový plán, tak aby je cvičení nepřestalo bavit, zvyšovala se míra zátěže, a docházelo tak k permanentním krokům ke splnění jejich cílů.
Nabízíte také opravdu unikátní 6týdenní program pro čerstvé maminky po ukončeném šestinedělí. Cvičení pro tuto cílovou skupinu musí asi být opravdu velmi specifické. Kdo kurz vede a co mohou zájemkyně očekávat?
Ano, kurz vede naše skvělá trenérka a fyzioterapeutka Verča Vysoudilová, která působí mimo jiné i jako školitelka v trenérské škole. U programu NewMUMS je základem vstupní vyšetření, kdy se seznámím se zdravotním stavem každé z účastnic. Je důležité individuálně vyšetřit, v jaké kondici jsou hluboké břišní svaly, jestli je přítomna diastáza, případně s jakými dlouhodobými obtížemi se žena potýká. To nám umožní zvolit optimální cviky pro celou skupinu s individuálními modifikacemi. Kompenzační část tréninků se zaměřuje na funkci hlubokých svalů, bránice a pánevního dna, s nimiž souvisí i stereotyp dýchání. Tato část se prolíná s tou „silovější“ u aktivace a posilování zádových svalů nebo u správného zapojování svalů hýžďových. Podle možností jsou vybírány i cviky jako dřepy, „prkna“ a jiné oblíbené klasiky. Nedílnou součástí je závěrečné protažení. Malá skupina umožňuje zvolení několika úrovní cviků, aby si přišla na své začátečnice, která se do cvičení pustila poprvé v životě, i žena, která sportem žije celý život, ale po porodu potřebuje zařadit i kompenzační cvičení.
Jaké všechny služby klientům nabízíte?
V současnosti nabízíme již zmíněné programy. Večerní HeroesKruháče pro ženy a muže, silové Men´s Transformation tréninky, HeroesMUMS a nové NewMUMS lekce. V neposlední řadě Grandheroes a privátní hodiny s našimi trenéry. Výživové poradenství se tím vším samozřejmě prolíná.
V čem se podle vašich zkušeností liší přístup a motivace k tréninkům u mužů a žen? Pokud se to dá takto zjednodušeně rozlišit.
Podle mě v tomto ohledu není absolutně žádný rozdíl. Přístup je velice individuální a liší se spíše dle osobnosti člověka a jeho cílů. Někteří jsou techničtí a metodičtí a potřebují mít jasně daný cíl a rozepsaný trénink s pevně daným progresem k dosažení cílů. Pokud se od něj v tréninku odchýlíme, spatřují to jako jakýsi problém a ve vteřině je soustředění a motivace ta tam. Motivace je v tomto případě napsaná na papíře a pokud se plní a je zde progres, klient je šťastný a motivuje ho to k dalšímu překonávání. Další skupina klientů je například více živelná a rozpisu tréninku moc nerozumí a vlastně ho ani nepotřebují, protože do vás vloží důvěru a plní i náhlé změny bez jakéhokoliv zaváhání. U této skupiny zase platí více duševní rovnováha při cvičení a úspěchy z pokroku projevují na každém tréninku.
Oprostila bych se tedy v tomto případě od rozlišování v motivaci dle pohlaví, ale spíše dle osobnosti a cílů. Samozřejmě nebudeme ženy motivovat větším bicepsem, muže krásně tvarovaným pozadím, technického člověka tím, jak bude veselý až se mu vyplaví endorfiny, ale každého zvlášť tím, co chce. Zvolíme takový přístup, aby korespondoval s jeho osobností. Toto je tedy hodně individuální a dobrý trenér, co umí namotivovat, by měl být velmi empatický, komunikativní a měl by umět nejen odhadnout osobnost svého klienta, ale umět s ní i pracovat.
Máte dojem, že se v dnešní době ženy zajímají o silové tréninky více než dřív?
Ano! Konečně! Ženy mají totiž ve většině utkvělou představu, že pokud se jen podívají na činky, narostou do rozměrů Arnolda Schwarzeneggera. Bohužel si neuvědomují, že k takové svalové hypertrofii je potřeba několikaletá dřina opravdu silového cvičení. Naštěstí se tento opar během let rozpouští a ženy začínají zjišťovat, že samotné kardio společně s úpravou stravy jim shodí sice pár kil dolů, ale vše je takové „ploché“. A co si budeme povídat, hubený a plochý zadeček asi žádná žena nechce, když už se rozhodne na sobě pracovat a makat.
Volíme tedy na tvarování a redukci vysokofrekvenční fullbody silový trénink s vysokou intenzitou. Tam totiž dochází jak ke zvýšení tepové frekvence, spalování, ale i částečné svalové hypertrofii. Takovýmto způsobem, poté lze nejkratší cestou dosáhnout krásných oblých vypracovaných ženských tvarů. Samozřejmě ne každou ženu baví silový trénink ve Fitness, ale pokud narazíte na dobrého trenéra, tak toto vycítí a zvolí například jinou tréninkovou jednotku, kam zařadí silové cvičení, tak aby to klientku nejen bavilo, ale i směřovalo k jejím cílům.
Jaké jsou podle vás nejčastější důvody, že lidé u svého rozhodnutí začít na sobě pracovat nevydrží a přestanou chodit cvičit?
Často je to dle mého nastavení nereálných cílů v krátkém časovém úseku, následované pocitem selhání, když se ono vysněné nepovede. A hned v druhé řadě je, že to za chvíli člověka prostě přestane bavit. Naším heslem je KOMUNITA, VÁŠEŇ, ZÁBAVA! Jsou to tři pilíře, které člověka u cvičení udrží. Jsme „malý“ podnik a všechny naše klienty známe a všichni se také vzájemné znají nebo se velmi rychle poznají. Proto v těch prvních těžkých chvílích k nám lidé chodí za lidmi, na trénink a kafe po něm, odpočinout si po práci. Tréninky v týmu jsou taky mnohem zábavnější než šlapaní na pásu. A jako bonus, ten tým vás nikdy nenechá padnout, když už nemůžete, vyhecuje vás a vy svůj trénink prostě dotáhnete. Ten pocit potom, že to člověk dokázal je k nezaplacení. No postupně si vypěstujete takovou lehkou závislost na cvičení a na těch lidech které u nás potkáváte.
Co byste poradila lidem, kteří by chtěli začít cvičit, ale stále se jim nějak nedaří věnovat se péči o své tělo a zdraví obecně opravdu pravidelně?
Je třeba mít správnou motivaci, důvod, proč potřebuji změnu a co jsem proto ochoten udělat. Taky je třeba si najít místo, kam budou chodit rádi a budou se na cvičení těšit. Nečekat, že vše na cestě ke změně půjde hned a samo. Každá změna vyžaduje práci, instantní řešení neexistuje.
Heroes Gym
Více o Heroes Gym a nabídce kruhových tréninků, speciálních tréninkových programů a dalších služeb si můžete přečíst na webových stránkách. Nebo se na tyto nadšence, kteří, jak sami říkají, milují život, pohyb a skvělé lidi, podívejte na Facebooku.
Kde Heroes Gym najdete: OC CÍL, 1.patro, Topolová 2571/13, Praha 10, Záběhlice