V dubnu se na FTVS UK sešli novináři a představitelé kulturní scény, aby si na vlastní kůži zkusili, jak probíhá školení první pomoci a sebeobrany. Akce si za kladla za cíl motivovat veřejnost k aktivnímu zájmu o ochranu zdraví, bezpečí a života.
Robert Jašków, Jan Kříž, Vojtěch Šenkýř a redaktorka FTV Prima TOP STAR Kristýna Ullrichová v rámci akce „Modelovky VIP+PRESS – sebeobrana a první pomoc“ pod vedením Sebeobrany Praha a Firsthelp educations absolvovali krátký teoretický úvod a nácvik a následně si v realistických modelových situacích otestovali vlastní reakce na stresové situace napadení a nutnosti poskytnutí první pomoci.
„Už jsem zažil dřív kurz první pomoci i jsem zkoušel bojové sporty, ale přiznám se, že modelové situace mě nadchly,“ říká Jan Kříž. „Je to něco jiného říkat si věci teoreticky, a nebo se nechat překvapit modelovou situací. I když jsem věděl, že je to jen ´jako´, tak mně vystřelil adrenalin, nevěděl jsem, jak situace bude probíhat. Byl zážitek si takhle zkusit vkročit do téhle nekomfortní zóny nanečisto. Myslím si, že sebeobrana a první pomoc je věc, u které platí ´doufej v nejlepší, buď připraven na nejhorší´. Člověk by se měl připravit a pevně věřit v to, že to nikdy nebude muset použít.”
„Modelovky, tedy speciální semináře, při kterých se účastníci nejprve v intenzivní lekci seznámí se základními pravidly jednání v situacích ohrožení napadením, osvojí si jednoduché obranné techniky a následně si vše rovnou vyzkouší v realistických sebeobranných situacích na instruktorech v celotělových ochranných oblecích, pořádáme několikrát do roka,“ říká PhDr. Radim Pavelka, Ph.D., hlavní instruktor Sebeobrana Praha, a dodává: „Tato zkušenost umožní vyzkoušet si v bezpečí, jaké je být napaden a jak dokážete reagovat na různé konfliktní situace. Být připraven a nenechat se zaskočit je základním předpokladem úspěšného zvládnutí situace napadení. A krizové situace obecně. Situace s fyzickou konfrontací se velmi často pojí se zraněním, proto jsme navázali spolupráci s Firsthelp eductations, organizací, která realizuje školení první pomoci.“
„Poskytnout první pomoc není až tak složité, stačí vědět jak,“ říká Jiří Chvojka, DiS, zakladatel Firsthelp educations. „Za více než 10 let práce profesionálního zdravotnického záchranáře a celkově přes 20 ve zdravotnictví jsem se setkal jak s případy zbytečných tragédií v důsledku neposkytnutí první pomoci, tak i se smutnými případy, kdy neznalost a tlak stresové situace vykonaly své a někdo v dobré vůli zraněnému při snaze o pomoc naopak ještě ublížil. Každý by měl znát základní pravidla poskytování první pomoci. Protože každý z nás se může do situace, kdy na něm bude záviset život druhého člověka.“
Firsthelp educations, tým profesionálních záchranářů, zdravotníku a studentů medicínských oboru, své vzdělání a zkušenosti nejen ze záchranné služby předává dál prostřednictvím kurzů první pomoci. Zkušení instruktoři naučí každého poradit si s člověkem, který je přímo ohrožen na životě, a zvládnout celou situaci. Školení první pomoci zahrnuje trénink realistických modelových situací.
Sebeobrana Praha nabízí výuku sebeobrany v pravidelných kurzech na různých úrovních. Všechny probíhají pod vedením zkušených profesionálů, lektorů působících na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Koncept sebeobrany v podání této organizace vychází z mnohaletých zkušeností hlavních instruktorů s velkým množstvím bojových sportů a je založený na výběru těch nejjednodušších, maximálně účinných technik.
(foto: Petr Lein, Veronika Puciowová)